W takim przypadku z pomocą przychodzi wydajne ogrzewanie elektryczne - panele podczerwieni, montowane (na przykład) na suficie.
Trochę teorii:
Panele na podczerwień emitują promieniowanie (podczerwone - zbliżone do promieniowania Słońca), które nagrzewa wszystkie obiekty znajdujące się w jego zasięgu. Nagrzane obiekty oddają ciepło, przez co następuje podniesienie temperatury w pomieszczeniu.
Bezpieczeństwo:
Panele są bezpieczne dla zdrowia ludzi i zwierząt. Nie zaobserwowałem podczas ponad 2-letniego użytkowania jakiegokolwiek negatywnego wpływu na zdrowie nasze, lub naszych czworonożnych pupili.
Ustawienia:
Ogrzewanie jest praktycznie bezobsługowe. Ustawiamy temperaturę dzienną oraz nocną dla każdego dnia z dokładnością do 30 minut. Ustawiamy, jaki w danej godzinie i dniu tygodnia ma obowiązywać tryb.
Ilość paneli:
W moim przypadku są to trzy panele w pokoju, dwa w kuchni oraz jeden (mniejszy) w łazience (moc całkowita paneli: 3,6KW).
Koszy:
Instalacja i koszt samych paneli może dofinansować Unia Europejska, o ile rezygnujemy z ogrzewania węglem/drewnem (wniosek należy złożyć przez instalacją paneli, dofinansowanie rzędu 2.5-4k zł zależnie od miejscowości, jednak nie przekraczające 80% inwestycji).
Koszty ogrzewania (okna plastikowe, blok nie ocieplony, z cegły, ostatnie piętro, 31m2, temperatura: dzień 21, noc 20,2), w rozliczeniu 2-miesięcznym:
Miesiąc | Za dwa miesiące (zł) | Miesięcznie /2 (zł) |
---|---|---|
październik 2012 | 30 | 15 |
grudzień 2012 | 517 | 258,5 |
luty 2013 | 1000 | 500 |
kwiecień 2013 | 900 | 450 |
czerwiec 2013 | 160 | 80 |
sierpień 2013 | 106 | 53 |
Taryfa całodniowa, Tauron, średni koszt KWh ~0,52zł.
Kogo wybrać:
Na sam koniec słów kilka o firmie, na którą się zdecydowałem. W moim przypadku była to firma: Eco Partner - www.najtanszeogrzewanie.pl.
Firma oferuje bardzo dobry stosunek jakości do ceny, kompetentną obsługę oraz zapewnia pomoc i informację, w razie jakichkolwiek problemów z panelami.
Jestem bardzo zadowolony z jakości, prostoty oraz poziomu automatyzacji tego nowoczesnego ogrzewania mieszkania. Wydatki na ogrzewanie mieszkania są porównywalne z kosztem ogrzewania instalacją węglową.
Panele polecam znajomym, którzy nie mają możliwości podłączenia instalacji gazowej.
Masz nadal pytania? Wątpliwości? Pisz w komentarzu poniżej.
Hello! A co z C.O. pobieranym z miasta? Wg przepisów w naszym kraju, trzeba płacić za przesył ciepła nawet wówczas, gdy w domu nie ma tradycyjnych kaloryferów...
OdpowiedzUsuńNiestety nie mam pojęcia co w tym temacie. Prezentowane ogrzewanie -przedstawiane jest przeze mnie jako alternatywa do ogrzewnaia węglowego i braku możliwości podłączenia gazu. Do mojego bloku miasto nie doprowadza ogrzewania.
OdpowiedzUsuńNo to jesteś wolny w tym temacie, a ja nie... Korzystaj!
UsuńWitam myślę o zamontowaniu takich paneli czy od wpisu przez ostatnie 2 lata nic się nie zmieniło nadal poleca Pan takie rozwiązanie ? Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńWitam,
OdpowiedzUsuńobecnie jestem właścicielem ww paneli w ww miejscu :P (nowy właściciel mieszkania).
Ogólnie przez cały okres użytkowania jestem bardzo zadowolony, jednakże dla większych powierzchni bym nie polecał - jeśli człowiek lubi mieć ciepło to takie panele są mimo wszystko stosunkowo drogie. Idealnym rozwiązaniem dla większych powierzchni moim zdaniem byłoby zastosowanie kominka + ww paneli (panele jako podtrzymanie ciepła po wygaśnięciu kominka, a kominek jako główne źródło ogrzewania)
Dla małych powierzchni rozwiązanie idealne i bardzo czyste, do tego bardzo wydajne - jednakże tutaj warto zwrócić uwagę na to, aby bardzo dokładnie dobrać sobie ilość i moc paneli - w zimie panel w łazience jest zbyt słaby = ciągła praca = większy rachunek za prąd.
Porównując do ogrzewania gazowego czy ze spółdzielni wychodzi troszkę drożej (kwota rzędu 50 -150 zł/rok oczywiście dane w pełni subiektywne). W moim przypadku w zimę nie mam okresów "pustego domu" - ciągle w mieszkaniu znajduje się dziecko z matką, lecz jeśli ktoś wie, że w stałych godzinach mieszkanie jest puste to podejrzewam, że ww kwota będzie w drugą stronę, czyli ogrzewanie tą metodą będzie tańsze od standardowego.
Witam :) moje mieszkanko ma 45m2 więc duże nie jest. Czytałam dużo opinii o tych panelach i większość jest pozytywna, nie mam za bardzo wyboru muszę zdecydować się na elektryczne ogrzewanie więc chyba zaryzykuje i je zamontuje . Nas przez prawie pół dnia w domu nie ma więc będzie można troszkę przyoszczędzić :) Dziękuje za odp i pozdrawiam.
UsuńPani Patrycjo zdecydowała się Pani na panele?
Usuńjakie wrażenia? warto?
Świetne rozwiązanie ale w połączeniu: kominek + panele na podczerwień inaczej koszty za energię mogą być spore . Panele na pewno są wydajniejsze niz zwykłe grzejniki konwekcyjne , porównywałem i odczucie ciepła było lepsze w przypadku podczerwieni . Przy zastosowaniu odpowiednich sterowników można także zaoszczędzic na energii. Aktualnie ogrzewam pokój 16m2 panelem 750W i sprawdza sie więc polecam .
OdpowiedzUsuńŚwietne rozwiązanie ale w połączeniu: kominek + panele na podczerwień inaczej koszty za energię mogą być spore . Panele na pewno są wydajniejsze niz zwykłe grzejniki konwekcyjne , porównywałem i odczucie ciepła było lepsze w przypadku podczerwieni . Przy zastosowaniu odpowiednich sterowników można także zaoszczędzic na energii. Aktualnie ogrzewam pokój 16m2 panelem 750W i sprawdza sie więc polecam .
OdpowiedzUsuń:)
OdpowiedzUsuńŚwietne rozwiązanie. Ja, mimo wszystko najprawdopodobniej zdecyduję się na zakup standardowych grzejników: https://interblue.pl/grzejniki,c,42/ - z pewnością jest to tańsze rozwiązanie, a równie skuteczne.
OdpowiedzUsuńMożna również ogrzewać swoje mieszkanie pelletem - będzie to jednak od nas wymagać posiadania odpowiedniego kominka. Świetną opinią cieszą się kominki na pellet firmy wodtke.
OdpowiedzUsuńJa rozważam teraz pompę ciepła https://el-san.pl/systemy-grzewcze/
OdpowiedzUsuńBardzo fajnie napisane. Pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńŁadnie to wygląda.
OdpowiedzUsuńAkurat ja takiego rozwiązania jeszcze nie widziałam, ale mogę się pochwalić, iż od niedawna u siebie posiadam instalację fotowoltaiczną. jakiś czas temu również na stronie http://inovativ.pl/fotowoltaiczne-instalacje-hybrydowe-czym-sa-jak-dzialaja-i-dlaczego-warto-w-nie-zainwestowac/ czytałam świetny wpis o fotowoltaice hybrydowej i już teraz wiem co to oznacza.
OdpowiedzUsuńŚwietna sprawa. Pozdrawiam serdecznie.
OdpowiedzUsuńŚwietnie napisany artykuł.
OdpowiedzUsuńŚwietnie napisany artykuł. Mam nadzieję, że będzie ich więcej.
OdpowiedzUsuń