sobota, 28 września 2013

Test: Panele podczerwieni jako ogrzewanie mieszkania

Rezygnując z ogrzewania węglowego - nie zawsze mamy do wyboru ogrzewanie gazowe.
W takim przypadku z pomocą przychodzi wydajne ogrzewanie elektryczne - panele podczerwieni, montowane (na przykład) na suficie.


Trochę teorii:
Panele na podczerwień emitują promieniowanie (podczerwone - zbliżone do promieniowania Słońca), które nagrzewa wszystkie obiekty znajdujące się w jego zasięgu. Nagrzane obiekty oddają ciepło, przez co następuje podniesienie temperatury w pomieszczeniu.

Bezpieczeństwo:
Panele są bezpieczne dla zdrowia ludzi i zwierząt. Nie zaobserwowałem podczas ponad 2-letniego użytkowania jakiegokolwiek negatywnego wpływu na zdrowie nasze, lub naszych czworonożnych pupili.

Ustawienia:
Ogrzewanie jest praktycznie bezobsługowe. Ustawiamy temperaturę dzienną oraz nocną dla każdego dnia z dokładnością do 30 minut. Ustawiamy, jaki w danej godzinie i dniu tygodnia ma obowiązywać tryb.


W łazience ustawiamy tylko temperaturę.

Ilość paneli:
W moim przypadku są to trzy panele w pokoju, dwa w kuchni oraz jeden (mniejszy) w łazience (moc całkowita paneli: 3,6KW).

Koszy:
Instalacja i koszt samych paneli może dofinansować Unia Europejska, o ile rezygnujemy z ogrzewania węglem/drewnem (wniosek należy złożyć przez instalacją paneli, dofinansowanie rzędu 2.5-4k zł zależnie od miejscowości, jednak nie przekraczające 80% inwestycji).
Koszty ogrzewania (okna plastikowe, blok nie ocieplony, z cegły, ostatnie piętro, 31m2, temperatura: dzień 21, noc 20,2), w rozliczeniu 2-miesięcznym:

MiesiącZa dwa miesiące (zł) Miesięcznie /2 (zł)
 październik 2012 3015
grudzień 2012517258,5
luty 20131000500
kwiecień 2013900450
czerwiec 201316080
sierpień 201310653

Taryfa całodniowa, Tauron, średni koszt KWh ~0,52zł.

Kogo wybrać:
Na sam koniec słów kilka o firmie, na którą się zdecydowałem. W moim przypadku była to firma: Eco Partnerwww.najtanszeogrzewanie.pl.
Firma oferuje bardzo dobry stosunek jakości do ceny, kompetentną obsługę oraz zapewnia pomoc i informację, w razie jakichkolwiek problemów z panelami.

Jestem bardzo zadowolony z jakości, prostoty oraz poziomu automatyzacji tego nowoczesnego ogrzewania mieszkania. Wydatki na ogrzewanie mieszkania są porównywalne z kosztem ogrzewania instalacją węglową.
Panele polecam znajomym, którzy nie mają możliwości podłączenia instalacji gazowej.

Masz nadal pytania? Wątpliwości? Pisz w komentarzu poniżej.

9 komentarzy:

 1. Hello! A co z C.O. pobieranym z miasta? Wg przepisów w naszym kraju, trzeba płacić za przesył ciepła nawet wówczas, gdy w domu nie ma tradycyjnych kaloryferów...

  OdpowiedzUsuń
 2. Niestety nie mam pojęcia co w tym temacie. Prezentowane ogrzewanie -przedstawiane jest przeze mnie jako alternatywa do ogrzewnaia węglowego i braku możliwości podłączenia gazu. Do mojego bloku miasto nie doprowadza ogrzewania.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No to jesteś wolny w tym temacie, a ja nie... Korzystaj!

   Usuń
 3. Witam myślę o zamontowaniu takich paneli czy od wpisu przez ostatnie 2 lata nic się nie zmieniło nadal poleca Pan takie rozwiązanie ? Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam,
  obecnie jestem właścicielem ww paneli w ww miejscu :P (nowy właściciel mieszkania).
  Ogólnie przez cały okres użytkowania jestem bardzo zadowolony, jednakże dla większych powierzchni bym nie polecał - jeśli człowiek lubi mieć ciepło to takie panele są mimo wszystko stosunkowo drogie. Idealnym rozwiązaniem dla większych powierzchni moim zdaniem byłoby zastosowanie kominka + ww paneli (panele jako podtrzymanie ciepła po wygaśnięciu kominka, a kominek jako główne źródło ogrzewania)

  Dla małych powierzchni rozwiązanie idealne i bardzo czyste, do tego bardzo wydajne - jednakże tutaj warto zwrócić uwagę na to, aby bardzo dokładnie dobrać sobie ilość i moc paneli - w zimie panel w łazience jest zbyt słaby = ciągła praca = większy rachunek za prąd.

  Porównując do ogrzewania gazowego czy ze spółdzielni wychodzi troszkę drożej (kwota rzędu 50 -150 zł/rok oczywiście dane w pełni subiektywne). W moim przypadku w zimę nie mam okresów "pustego domu" - ciągle w mieszkaniu znajduje się dziecko z matką, lecz jeśli ktoś wie, że w stałych godzinach mieszkanie jest puste to podejrzewam, że ww kwota będzie w drugą stronę, czyli ogrzewanie tą metodą będzie tańsze od standardowego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam :) moje mieszkanko ma 45m2 więc duże nie jest. Czytałam dużo opinii o tych panelach i większość jest pozytywna, nie mam za bardzo wyboru muszę zdecydować się na elektryczne ogrzewanie więc chyba zaryzykuje i je zamontuje . Nas przez prawie pół dnia w domu nie ma więc będzie można troszkę przyoszczędzić :) Dziękuje za odp i pozdrawiam.

   Usuń
  2. Pani Patrycjo zdecydowała się Pani na panele?
   jakie wrażenia? warto?

   Usuń
 5. Świetne rozwiązanie ale w połączeniu: kominek + panele na podczerwień inaczej koszty za energię mogą być spore . Panele na pewno są wydajniejsze niz zwykłe grzejniki konwekcyjne , porównywałem i odczucie ciepła było lepsze w przypadku podczerwieni . Przy zastosowaniu odpowiednich sterowników można także zaoszczędzic na energii. Aktualnie ogrzewam pokój 16m2 panelem 750W i sprawdza sie więc polecam .

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetne rozwiązanie ale w połączeniu: kominek + panele na podczerwień inaczej koszty za energię mogą być spore . Panele na pewno są wydajniejsze niz zwykłe grzejniki konwekcyjne , porównywałem i odczucie ciepła było lepsze w przypadku podczerwieni . Przy zastosowaniu odpowiednich sterowników można także zaoszczędzic na energii. Aktualnie ogrzewam pokój 16m2 panelem 750W i sprawdza sie więc polecam .

  OdpowiedzUsuń