sobota, 28 września 2013

Test: Panele podczerwieni jako ogrzewanie mieszkania

Rezygnując z ogrzewania węglowego - nie zawsze mamy do wyboru ogrzewanie gazowe.
W takim przypadku z pomocą przychodzi wydajne ogrzewanie elektryczne - panele podczerwieni, montowane (na przykład) na suficie.


Trochę teorii:
Panele na podczerwień emitują promieniowanie (podczerwone - zbliżone do promieniowania Słońca), które nagrzewa wszystkie obiekty znajdujące się w jego zasięgu. Nagrzane obiekty oddają ciepło, przez co następuje podniesienie temperatury w pomieszczeniu.

Bezpieczeństwo:
Panele są bezpieczne dla zdrowia ludzi i zwierząt. Nie zaobserwowałem podczas ponad 2-letniego użytkowania jakiegokolwiek negatywnego wpływu na zdrowie nasze, lub naszych czworonożnych pupili.

Ustawienia:
Ogrzewanie jest praktycznie bezobsługowe. Ustawiamy temperaturę dzienną oraz nocną dla każdego dnia z dokładnością do 30 minut. Ustawiamy, jaki w danej godzinie i dniu tygodnia ma obowiązywać tryb.


W łazience ustawiamy tylko temperaturę.

Ilość paneli:
W moim przypadku są to trzy panele w pokoju, dwa w kuchni oraz jeden (mniejszy) w łazience (moc całkowita paneli: 3,6KW).

Koszy:
Instalacja i koszt samych paneli może dofinansować Unia Europejska, o ile rezygnujemy z ogrzewania węglem/drewnem (wniosek należy złożyć przez instalacją paneli, dofinansowanie rzędu 2.5-4k zł zależnie od miejscowości, jednak nie przekraczające 80% inwestycji).
Koszty ogrzewania (okna plastikowe, blok nie ocieplony, z cegły, ostatnie piętro, 31m2, temperatura: dzień 21, noc 20,2), w rozliczeniu 2-miesięcznym:

MiesiącZa dwa miesiące (zł) Miesięcznie /2 (zł)
 październik 2012 3015
grudzień 2012517258,5
luty 20131000500
kwiecień 2013900450
czerwiec 201316080
sierpień 201310653

Taryfa całodniowa, Tauron, średni koszt KWh ~0,52zł.

Kogo wybrać:
Na sam koniec słów kilka o firmie, na którą się zdecydowałem. W moim przypadku była to firma: Eco Partnerwww.najtanszeogrzewanie.pl.
Firma oferuje bardzo dobry stosunek jakości do ceny, kompetentną obsługę oraz zapewnia pomoc i informację, w razie jakichkolwiek problemów z panelami.

Jestem bardzo zadowolony z jakości, prostoty oraz poziomu automatyzacji tego nowoczesnego ogrzewania mieszkania. Wydatki na ogrzewanie mieszkania są porównywalne z kosztem ogrzewania instalacją węglową.
Panele polecam znajomym, którzy nie mają możliwości podłączenia instalacji gazowej.

Masz nadal pytania? Wątpliwości? Pisz w komentarzu poniżej.

19 komentarzy:

  1. Hello! A co z C.O. pobieranym z miasta? Wg przepisów w naszym kraju, trzeba płacić za przesył ciepła nawet wówczas, gdy w domu nie ma tradycyjnych kaloryferów...

    OdpowiedzUsuń
  2. Niestety nie mam pojęcia co w tym temacie. Prezentowane ogrzewanie -przedstawiane jest przeze mnie jako alternatywa do ogrzewnaia węglowego i braku możliwości podłączenia gazu. Do mojego bloku miasto nie doprowadza ogrzewania.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No to jesteś wolny w tym temacie, a ja nie... Korzystaj!

      Usuń
  3. Witam myślę o zamontowaniu takich paneli czy od wpisu przez ostatnie 2 lata nic się nie zmieniło nadal poleca Pan takie rozwiązanie ? Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  4. Witam,
    obecnie jestem właścicielem ww paneli w ww miejscu :P (nowy właściciel mieszkania).
    Ogólnie przez cały okres użytkowania jestem bardzo zadowolony, jednakże dla większych powierzchni bym nie polecał - jeśli człowiek lubi mieć ciepło to takie panele są mimo wszystko stosunkowo drogie. Idealnym rozwiązaniem dla większych powierzchni moim zdaniem byłoby zastosowanie kominka + ww paneli (panele jako podtrzymanie ciepła po wygaśnięciu kominka, a kominek jako główne źródło ogrzewania)

    Dla małych powierzchni rozwiązanie idealne i bardzo czyste, do tego bardzo wydajne - jednakże tutaj warto zwrócić uwagę na to, aby bardzo dokładnie dobrać sobie ilość i moc paneli - w zimie panel w łazience jest zbyt słaby = ciągła praca = większy rachunek za prąd.

    Porównując do ogrzewania gazowego czy ze spółdzielni wychodzi troszkę drożej (kwota rzędu 50 -150 zł/rok oczywiście dane w pełni subiektywne). W moim przypadku w zimę nie mam okresów "pustego domu" - ciągle w mieszkaniu znajduje się dziecko z matką, lecz jeśli ktoś wie, że w stałych godzinach mieszkanie jest puste to podejrzewam, że ww kwota będzie w drugą stronę, czyli ogrzewanie tą metodą będzie tańsze od standardowego.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam :) moje mieszkanko ma 45m2 więc duże nie jest. Czytałam dużo opinii o tych panelach i większość jest pozytywna, nie mam za bardzo wyboru muszę zdecydować się na elektryczne ogrzewanie więc chyba zaryzykuje i je zamontuje . Nas przez prawie pół dnia w domu nie ma więc będzie można troszkę przyoszczędzić :) Dziękuje za odp i pozdrawiam.

      Usuń
    2. Pani Patrycjo zdecydowała się Pani na panele?
      jakie wrażenia? warto?

      Usuń
  5. Świetne rozwiązanie ale w połączeniu: kominek + panele na podczerwień inaczej koszty za energię mogą być spore . Panele na pewno są wydajniejsze niz zwykłe grzejniki konwekcyjne , porównywałem i odczucie ciepła było lepsze w przypadku podczerwieni . Przy zastosowaniu odpowiednich sterowników można także zaoszczędzic na energii. Aktualnie ogrzewam pokój 16m2 panelem 750W i sprawdza sie więc polecam .

    OdpowiedzUsuń
  6. Świetne rozwiązanie ale w połączeniu: kominek + panele na podczerwień inaczej koszty za energię mogą być spore . Panele na pewno są wydajniejsze niz zwykłe grzejniki konwekcyjne , porównywałem i odczucie ciepła było lepsze w przypadku podczerwieni . Przy zastosowaniu odpowiednich sterowników można także zaoszczędzic na energii. Aktualnie ogrzewam pokój 16m2 panelem 750W i sprawdza sie więc polecam .

    OdpowiedzUsuń
  7. Świetne rozwiązanie. Ja, mimo wszystko najprawdopodobniej zdecyduję się na zakup standardowych grzejników: https://interblue.pl/grzejniki,c,42/ - z pewnością jest to tańsze rozwiązanie, a równie skuteczne.

    OdpowiedzUsuń
  8. Można również ogrzewać swoje mieszkanie pelletem - będzie to jednak od nas wymagać posiadania odpowiedniego kominka. Świetną opinią cieszą się kominki na pellet firmy wodtke.

    OdpowiedzUsuń
  9. Akurat ja takiego rozwiązania jeszcze nie widziałam, ale mogę się pochwalić, iż od niedawna u siebie posiadam instalację fotowoltaiczną. jakiś czas temu również na stronie http://inovativ.pl/fotowoltaiczne-instalacje-hybrydowe-czym-sa-jak-dzialaja-i-dlaczego-warto-w-nie-zainwestowac/ czytałam świetny wpis o fotowoltaice hybrydowej i już teraz wiem co to oznacza.

    OdpowiedzUsuń
  10. Świetna sprawa. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  11. Świetnie napisany artykuł. Mam nadzieję, że będzie ich więcej.

    OdpowiedzUsuń